XIII Powiatowe Dyktando Gimnazjalistów

28 maja w Publicznym Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Szepietowie odbyło się XIII Powiatowe Dyktando Gimnazjalistów.

   Wzięło w nim udział jedenaście zespołów z gimnazjów powiatu wysokomazowieckiego: Gimnazjum w Kuleszach Kościelnych, Gimnazjum w Kobylinie Borzymach, Zespół Szkół w Rosochatem Kościelnem, Gimnazjum w Nowych Piekutach, Publiczne Gimnazjum w Szepietowie, Gimnazjum w Sokołach, Gimnazjum w Czyżewie, Gimnazjum w Ciechanowcu, Gimnazjum w Klukowie, a także dwa zespoły z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem. Organizatorami konkursu są: Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Szepietowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie. W skład komisji konkursowej (od początku) wchodzą:  Renata Szczęsna - przewodnicząca, Marta Gorzkowska, Luiza Borawska, Marzena Olędzka.

Oto treść dyktanda, z którym w tym roku mierzyło się ok. 40 zawodników:

  Względność rzeczy

   Na horyzoncie w okamgnieniu wszystko jakby nagle poszarzało. Ciężkie chmury nad lasem pociemniały, a w oddali przeszył niebo pierwszy z kolei piorun. Na wznak, z wyciągniętymi ku niebu nóżkami, naprzeciw spichlerza leżał czyżyk. Zza linii drzew żwawo wyszedł jeżozwierz, zbliżył się do niego i spytał mimochodem, cóż takiego robi.

- Podpieram niebo, aby na mnie nie runęło- nie od razu odpowiedział czyżyk, który wytężał się, drżąc z wysiłku.

- To naprawdę nie najmądrzej. Czyżbyś chciał na pewno na swoich rachitycznych nóżkach utrzymać niebo? Nie lada wyzwanie! To przecież niemożliwe!- zdumiał się jeżozwierz.

- Czmychaj stąd, bo po prostu nic z tego nie rozumiesz- odparł hardo czyżyk. – Każdy ma swoje własne niebo!

   Wtem wiatr znienacka zerwał z pobliskiej brzozy liść, który spadł na ziemię nieopodal czyżyka. Ten zwiastun nieomal końca świata tak bardzo go przestraszył, że jednym ruchem chyżo przekręcił się o sto osiemdziesiąt stopni i czym prędzej odfrunął. Niebo pozostało jednak na swoim miejscu.

  W trakcie pracy komisji konkursowej młodzież w Domu Kultury obejrzała film pt. „Kupiliśmy ZOO”. Po projekcji i słodkim poczęstunku komisja konkursowa ogłosiła wyniki współzawodnictwa.

 W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Szepietowie. Nasze gimnazjum zespołowo zajęło trzecie miejsce, a dwie uczennice otrzymały nagrody książkowe – Aleksandra Kostro za zajęcie  IV miejsca, a Kinga Łapińska za zajęcie V miejsca. Ponadto nasze gimnazjum reprezentowały jeszcze Patrycja Ciborowska i Zuzanna Piekutowska.

  Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. W uroczystości wręczania nagród wzięli udział: Burmistrz Szepietowa – Stanisław Roch Wyszyński, członek zarządu powiatu – Ryszard Grodzki, przewodniczący Rady Rodziców PG w Szepietowie – Tomasz Sieńczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Tomasz Paduch, dyrektor Gimnazjum w Szepietowie – Grzegorz Powojski.

Aleksandra Kostro

Szkoła Podstawowa im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach
Realizacja:AKTIZ