XIII DNI GIMNAZJALISTÓW

19 i 20 maja 2016r. już po raz XIII w Hodyszewie i Nowych Piekutach odbyły się Dni Gimnazjalistów. Przybyła na nie młodzież z 18 szkół z terenu województwa podlaskiego (z Gimnazjów w: Ciechanowcu, Czyżewie, Glinniku, Grabowie, Białymstoku ( Gimnazjum Katolickie i Gimnazjum nr 7), Jabłonce Kościelnej, Jabłoni Kościelnej, Jaświłach, Klukowie, Krypnie Kościelnym, Nowych Piekutach, Piątnicy, Szepietowie, Szumowie, Turośni Kościelnej, Wysokiem Mazowieckiem, Wyszkach), by przez dwa dni spędzać ze sobą czas, głównie na świeżym powietrzu, by dzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w szkole, bawić się, ale przede wszystkim – przeżyć niezwykłą przygodę. Stałymi punktami programu Dni Gimnazjalistów są msza święta odprawiana pierwszego dnia w Sanktuarium Maryjnym w Hodyszewie (celebrowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego), rajd ok. 10 – kilometrowymi trasami z Hodyszewa, Kostrów Nosków i Jabłoni Piotrowiec wiodącymi do Nowych Piekut, rozwiązywanie różnorodnych zadań (układanie z puzzli obrazów Andriollego będących ilustracjami do wybranych ksiąg „Pana Tadeusza”, robienie zdjęć inspirowanych rycinami, upodabnianie się do bohaterów epopei, układanie tekstów piosenek do fragmentów utworu, opisywanie i fotografowanie rodzinnych pamiątek mieszkańców gminy, układanie trzynastozgłoskowca na jeden z zaproponowanych tematów - Światowe Dni Młodzieży, 1050. Rocznica Chrztu Polski, historia Dni Gimnazjalistów, sporządzanie rankingu najpopularniejszych na terenie gminy Nowe Piekuty wydarzeń historycznych), dyskoteka, a drugiego dnia – warsztaty taneczne prowadzone przez dyrektora i instruktorów zespołu „Słowiki” z Brańska  oraz zajęcia teatralne.

W tym roku spotkaniu gimnazjalistów przyświecało hasło: „Od nas zależy przyszłość!”. Organizatorzy tak obmyślili program, by uświadomić gimnazjalistom, jak wiele sobą reprezentują, jak wiele od nich zależy i jak ważne jest powracanie do korzeni oraz pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Młodzież przez dwa dni czytała epopeję  „Pan Tadeusz” i odkrywała wpisane w nią ponadczasowe wartości. Miała też okazję poznać polskie i lokalne zwyczaje i tańce ludowe – polkę podlaską od Michałowa oraz poloneza.

Najlepszych nagrodzono pucharami – I miejsce w rywalizacji drużyn zajęli gimnazjaliści z Szumowa, II miejsce – uczniowie z Wysokiego Mazowieckiego, III miejsce – młodzież z Nowych Piekut a IV – reprezentacja z Czyżewa.

Liczne podziękowania i dowody sympatii oraz prośby uczestników i opiekunów o to, by tradycja Dni Gimnazjalistów była kontynuowana, na pewno nie pozostaną bez echa ze strony organizatorów: Danuty Wyszyńskiej –dyrektora Zespołu Szkół w Nowych Piekutach, Marka Kaczyńskiego – wójta gminy Nowe Piekuty, ks. Wojciecha Juszczuka – proboszcza parafii Hodyszewo i ks. Tadeusza Sołtysika – proboszcza parafii Piekuty.