Uroczystość pasowania na czytelnika

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński


Dnia 4.04.2016 r. w  Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I a i b.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę, czytali głośno prośby książki, a także wysłuchali wiersza pt.”Grześ”. Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, a także układali puzzle związane
z postaciami bajkowymi oraz odgadywali z jakiej książki pochodzi dana układanka. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki i drobne upominki, a rodzice krótki list
o zachęcaniu dzieci do czytania oraz wspólnym czytaniu ze swoimi dziećmi.

Następnie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy, który przeczytała pani Alicja Piekutowska (szkolny lider kampanii) w ten sposób zaznaczyliśmy udział naszej szkoły w kampanii „Cała Polska Czyta dzieciom”.

 Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Niech książki rozwijają ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

 

                                                                               Alicja Piekutowska

Szkoła Podstawowa im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach
Realizacja:AKTIZ