Ślubowanie klas pierwszych gimnazjum

W środę, 17 września 2014 roku, w Dniu Sybiraka odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszoklasistów Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach.

Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu szkoły - Marszu Sybiraków. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Wyszyńska, która skierowała do pierwszoklasistów słowa nawiązujące do Patrona Szkoły i rangi składanego przez uczniów przyrzeczenia.

Najbardziej doniosłą chwilą tego spotkania było uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów, po czym Pani Dyrektor Danuta Wyszyńska i Pani Wicedyrektor Maria Łapińska wręczyły pierwszoklasistom  dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. W podziękowaniu przedstawiciele klas pierwszych obdarowali zaproszonych gości oraz wychowawczynie pięknymi kwiatami. Trzecioklasiści udzielili swoim młodszym kolegom wskazówek  uczniowskich i złożyli życzenia. Po uroczystości ślubowania nadszedł czas na krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas pierwszych. Przedstawienie nawiązywało do Patrona Szkoły -  Sybiraków. Gimnazjaliści mieli okazję zaprezentować swoje talenty recytatorskie i  wokalne.

W szkole, w miejscu pamięci o Sybirakach zostały postawione znicze i złożone kwiaty. Na zakończenie uroczystości uczennice z klas trzecich gimnazjum  zaśpiewały piosenkę Miejcie nadzieję. Mimo stresu towarzyszącego pierwszoklasistom,  wszystko udało się świetnie.

Po lekcjach, o godzinie 17.00 odbyły się otrzęsiny i dyskoteka. Uczniowie obu klas pierwszych  obawiali się zadań, które przygotowali im starsi koledzy i koleżanki. Okazało się, że nie było wcale tak źle. Dziewczyny prowadzące otrzęsinową zabawę losowały, który z pierwszaków ma wykonać poszczególne zadanie. Było bardzo wesoło. Do zadań należało, np. picie przyprawionego mleka z miseczki  bez użycia rąk, śpiewanie piosenki z cytryną w ustach. Po otrzęsinach pierwszoklasiści poczuli się naprawdę przyjęci do grona  gimnazjalistów, po czym nadszedł czas na wspólną zabawę.

Wszyscy bawili się świetnie. Nikt nawet nie zauważył, jak  czas szybko minął i trzeba było już wracać do domu.