RAZEM PAMIĘTAMY WIĘCEJ

2 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci o Sybirakach – Święto Patrona Gimnazjum w Nowych Piekutach. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży z pocztem sztandarowym, Sybiracy z Koła w Wysokiem Mazowieckiem z pocztem sztandarowym, Sybiracy z gminy Nowe Piekuty i członkowie ich  rodzin, władze samorządowe gminy Nowe Piekuty, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie naszej gminy, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowych Piekutach z pocztem sztandarowym, delegacja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej z pocztem sztandarowym, społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego oraz Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach z pocztami sztandarowymi. Uczestnicy uroczystości udali się z placu przyszkolnego do kościoła parafialnego p.w. św. Kazimierza w Nowych Piekutach  na Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców na Sybir. Po nabożeństwie Dyrektor Zespołu Szkół w Nowych Piekutach Danuta Wyszyńska podziękowała zebranym za przybycie i potwierdziła stałą pamięć społeczności szkolnej o Sybirakach. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny ukazujący gehennę zsyłek i pobytu na nieludzkiej ziemi. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą ku czci Sybiraków, a gimnazjaliści postawili znicze w miejscu upamiętniającym zesłańców oraz pod Dębami Pamięci. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska – Wolfart i Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński. Panie Danuta Pieńkowska – Wolfart i Danuta Łętowska w imieniu Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków wręczyły grupie osób Złote i Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków oraz nagrody uczniom – zwycięzcom VIII Szkolnego Konkursu na Wypracowanie Historyczne o Tematyce Sybirackiej. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.