RAZEM PAMIĘTAMY WIĘCEJ

Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu oraz  Prywatne Gimnazjum  im. Sybiraków w Lwówku Śląskim  były gospodarzami V Ogólnopolskiego Zjazdu Przedstawicieli Szkół, Placówek i Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru. Zjazd odbył się  w dniach 11 – 13 czerwca 2015 r. pod hasłem  „Razem pamiętamy więcej”. Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach reprezentowali: Dyrektor Zespołu Szkół Danuta Wyszyńska, opiekun Klubu Wnuka Sybiraka Jan Pogorzelski. Ważnym efektem spotkań rodziny szkół, placówek i stowarzyszeń sybirackich było wydanie książki ukazującej inicjatywy związane z poznawaniem historii Sybiraków oraz przekazywaniem jej obecnym i przyszłym pokoleniom. Fragment publikacji zawiera informacje o pracy naszej szkoły. Organizatorzy V Zjazdu zadbali o ciekawy, różnorodny program artystyczny i poznawczy. Można tu wymienić: musical „Do mnie mów”  i niekonwencjonalna prezentacja prozy i poezji Sybiraków przygotowane przez  bolesławieckich gimnazjalistów, część artystyczna i prezentacja multimedialna o zsyłkach na Sybir w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Lwówku Śląskim oraz recital nauczyciela tej szkoły Aleksandra Rafała Hołogi, ciepło przyjęty występ chóru Szkoły Podstawowej nr 3 w Lwówku Śląskim, zwiedzanie Zamku Kliczków, Ratusza i Muzeum Browarnictwa w Lwówku Śląskim, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Odbywały się także uroczystości w Miejscach Pamięci poświęconych  Polskiej Golgocie Wschodu.