Pochyl głowę w zadumie modlitwy

„Pochyl głowę w zadumie modlitwy. Wspomnij ofiary, których ciała tu spoczywają. Wszystko przemija, Bóg zostaje! Ufajcie! Jam zwyciężył świat.”

W sobotę 17 lipca 1943 roku o świcie Niemcy otoczyli wieś szczelnym kordonem. Zaczęto spędzać ludzi do stodoły. Na drodze słychać było krzyk i płacz oraz modlitwy. Wykopano doły, do których po kolei wpadali rozstrzelani ludzie bez względu na to czy to dziecko, mężczyzna czy kobieta. Później do dołów wrzucano granaty. Po dokonaniu zbrodni Niemcy rozkradli majątki zabitych i podpalili ich domy. Tego dnia zginęło 257 mieszkańców wsi Krasowo Częstki, w tym 97 dzieci, 89 kobiet oraz 71 mężczyzn. Tylko 24 osobom udało się ocalić życie.

W dniu 17 lipca obchodziliśmy 73 rocznicę bestialskiego mordu 257 mieszkańców wsi Krasowo Częstki. Na uroczystość przybyło wielu gości w tym liczne delegacje z Pocztami Sztandarowymi Żołnierzy AK, Związku Sybiraków, Związku NSZZ Solidarność, Grup Rekonstrukcyjnych, Harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych, Jednostek OSP z terenu gminy oraz Poczty Sztandarowe Szkół.

Po Mszy św. celebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej –Tadeusza Bronakowskiego, zgromadzeni oddali hołd pomordowanym poprzez złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobach ofiar. W chwile refleksji i zadumy nad wydarzeniami sprzed 73 lat wprowadziła nas nasza młodzież z Zespołu Szkół w Nowych Piekutach podczas pięknie przygotowanej okolicznościowej akademii.