17 września – PAMIĘTAMY!

17 września jest obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka. Dla społeczności Gimnazjum w Nowych Piekutach ma on szczególne znaczenie ze względu na patrona szkoły. Tradycyjnie w tym dniu pierwszoklasiści składają uroczyste ślubowanie i są przyjmowani do braci uczniowskiej. Po południu Dyrektor Zespołu Szkół w Nowych Piekutach Danuta Wyszyńska, opiekun Klubu Wnuka Sybiraka Jan Pogorzelski oraz poczet sztandarowy Gimnazjum w Nowych Piekutach uczestniczyli w obchodach Dnia Sybiraka zorganizowanych przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków i władze samorządowe Łomży. O godzinie 15.00 w całym mieście zawyły syreny w celu przypomnienia 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Następnie rozpoczęła się Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego celebrowana przez JE Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Montaż słowno–muzyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a osoby zasłużone w upamiętnianiu idei sybirackiej uhonorowano odznaczeniami. Pod Pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze. Poświęcony został również Dąb Pamięci ku czci ś.p. Henryka Milewskiego – pierwszego prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży.

18 września 2015 r. uczciliśmy piątą rocznicę nadania Gimnazjum w Nowych Piekutach imienia Sybiraków. Pod tablicą ku czci Zesłańców Sybiru przedstawiciele Klubu Wnuka Sybiraka złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dyrektor Zespołu Szkół Danuta Wyszyńska i nauczyciel historii Jan Pogorzelski przypomnieli gimnazjalistom w swoich wystąpieniach znaczenie patriotyzmu, człowieczeństwa i pamięci o tragicznych losach przodków.

Szkoła Podstawowa im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach
Realizacja:AKTIZ